Rubriky

I na mateřské lze dobrodružně cestovat. Rodina vyjela ve staré obytné dodávce. A vydala knihu

Co když se „mateřská“ opravdu stane dovolenou? Lucie Römer vyjela předloni na dobrodružnou cestu po Balkáně jen s manželem a synem. Jako dopravní prostředek jim posloužila stará obytná dodávka. O jejich putování vyšla 3. října 2019 kniha Balkán, Bejby! u nakladatelství Albatros.

Lucie se s „nebojácnými“ matkami setkávala ve svém okolí stále častěji: „Moje kamarádka třeba takhle vycestovala na rok do Španělska a Portugalska, jiná zas s rodinou odletěla na měsíc do Thajska. Za dob našich rodičů to možné nebylo, matky musely po pár měsících nastoupit do práce a otcové vlastně ihned. Moc si cením toho, že naše generace má na výběr,“ popsala novinářka.

Svého manžela německého původu Simona Römera potkala v Praze v roce 2014.  Když se jim dva roky nato narodil syn Jonáš, mladý pár napadlo strávit mateřskou dovolenou trochu jinak. Díky tomu, že Lucie pracovala jako novinářka, spojila nápad na delší cestu po Balkáně také s psaním osobního deníku.

Jonášovi zbýval do oslavy prvních narozenin necelý měsíc, když celá rodina vyrazila na cestu. Vyjeli v březnu 2017 a vrátili se o tři měsíce později, navštívili celkem patnáct zemí. Mezi nimi Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu, Kosovo, Chorvatsko, Řecko, Albánii či Rumunsko.

„Snažila jsem všechno zachytit upřímně. Jsou tam třeba tipy, jak řešit “ponorku,“ jak se nezabít, když nastanou náročnější situace a dítě v dodávce pořád brečí, protože mu třeba roste zub. Jak se nepřestat těšit na další zážitky, které cesta přináší,“ dodala Lucie. Celá knížka získala tvar během jejího druhého těhotenství se synem Martinem.

Kromě rad na cesty s malým dítětem se čtenáři dočtou také zábavné historky třeba o tom, co se stane, když člověk najde v horách štěně a další dva měsíce s ním žije v dodávce. Štěňátko, které v Makedonii našli a osvojili si, s nimi dnes spokojeně žije na zahradě domku poblíž Kutné Hory a vyrostlo do úctyhodných rozměrů.

„Chtěla jsem taky dodat odvahu některým váhajícím rodičům, aby viděli, že nemusí čekat, až dítě povyroste, ale mohou vyrazit třeba hned,“ řekla Lucie.

 „Člověk má jako rodina málokdy příležitost strávit spolu tolik času najednou. Během cesty jsem se mohl jako otec mnohem víc podílet na každodenním Jonášově koloběhu, což nás hodně sblížilo,“ shrnul spokojeně tatínek Simon Römer. „Kromě toho, když nad tím tak přemýšlím, mám teď nehoráznou chuť na espresso a sklenku pálenky přímo na pláži.“

Kniha vyšla 3. října. Bude v prodeji za 349 korun v knihkupectví Albatros, ale i u dalších dobrých knihkupců.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “I na mateřské lze dobrodružně cestovat. Rodina vyjela ve staré obytné dodávce. A vydala knihu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *