Rubriky

Vyšehrad opět ožije Vegefestem, s ekonádobím, bambusovým příborem a bez alkoholu

Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života. Hlavním cílem posledních dvou ročníků, i letošního, je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k neudržitelné ekologické stopě, kterou západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

Festival Soběsta(te)čnosti se stal platformou i pro další události propagující soběstačný a udržitelný způsob života. Na přelomu července a srpna (29. 7. – 4. 8 2019) se koná 2. ročník týdenního, prakticky zaměřeného festivalu na Sklenářce, na který tamtéž navazují podobně laděné víkendy konané během podzimu a jara.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste  nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. Všichni prodejci se stejně jako v předchozích letech zavázali k použití ekologického nádobí. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace.

Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Bambusový příbor, který je součástí vstupného, umožní konzumaci na místě, zůstane návštěvníkům i po skončení festivalu a zároveň se tím sníží množství jednorázových příborů. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Na festival je možný vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru SPORK („spoon+fork“ – lžičkovidlička). Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL a jeho české odnože Forest.ink, které mají za cíl vybudování rezervace v člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu.

PROGRAM 9. ROČNÍKU:

Zahájení festivalu a úvodní koncert letos nově proběhnou již v pátek 27. září 2019 od 17h.

Hlavní program devátého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Přednáškový program bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 3 hodiny,  souběžně v sále Starého Purkrabství, v komunitním stanu, pod plachtou v parku nebo přímo na stáncích.

Hlavní program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a doprovodným programem – letos nově bude probíhat tanečně-hudební program ve stanu Sacred Dance, a během celého víkendu bude návštěvníkům k dispozici dětský koutek s dílničkami, cvičení pod širým nebem, masážní stan, cyklo fresh bar, výměnný koutek, červený stan, divadlo pro děti, projekce filmu a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.

PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY:

 • Ostrovní elektrárna – systémy od 30 do 300tis. Kč (Pavel Černý)
 • Zero Waste (Jakub Novotný)
 • Osobní dům a rodová zahrada (ing. arch. Petr Hájek)
 • Zahradník ve městě (Ivana Mertová, Permakultura CS)
 • Ovocný strom – nejstarší kulturní dědictví, Zakládání soběstačné ovocné zahrady (PagoPago)
 • Jak s příchodem dítěte neztratit svůj život (Martina Elterlein)
 • Ekologické pohřebnictví (Ke kořenům)
 • Kouzlo přírodní kosmetiky (Holky bez silikonů)
 • Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je (Marcela Sobotová)
 • Zakládáme ekovesnici, workshop sociokracie (Spolek Zeměsouznění)
 • Poradní kruh (Natural Spirit)
 • Ochutnávka vytváření společenství podle Scotta Pecka (Honza Nejedlý, SoMA)
 • Představení projektu BOSQUE MEDICINAL (Radim Ondříšek)
 • Představení projektu Prales dětem (Aneta Tonzarová)

KONCERTY A SPECIALITY PROGRAMU:

pátek v 19h: ADRIAN ATMA – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

sobota v 15h: MÓDNÍ PŘEHLÍDKA 2019 // UPCYCLE & RECYCLE

sobota v 19h: WHAT WE EAT MATTERS – projekce filmu

sobota v 19h: DANIT TREUBIG – koncert ve spolupráci se Sacred Chants

neděle ve 14h: TANEČNÍ CESTA ZA SVATÝM GRÁLEM S GUYEM BARRINGTONEM (hudební doprovod Vojta Violinist, Štěpán Štochl, Viktor Vlk) – ve spolupráci se Sacred Chants

neděle v 15h: KONFERENCE „SOBĚSTAČNOST VE MĚSTĚ“

PRŮBĚŽNÉ DÍLNY NA STÁNCÍCH:

NABOSO: VÝROBA SANDÁLŮ HUARACHE

INBIO: TVORBA Z OVČÍ VLNY

MALOVALO.CZ: MALOVÁNÍ NA BIO TEXTIL

HERBÁRIUM: VÝROBA OSOBNÍHO PARFÉMU

CESTA KE ZMĚNĚ: MĚŘENÍ METABOLISMU A HYDRATACE PLETI

DĚTSKÉ TÝPÍ: RECYKLAČNÍ DÍLNA „JÁ NA TOM DĚLÁM“

Gastronomie – vegetariánské a veganské občerstvení: Sklenářka/Floresta, Vila Flora, Pekárna Dvorník

Nápoje: Dobrá čajovna, Amazonia Café – StepIn Čajovna Romantinka, Nekáva, Green Heads

Tržnice: Shiva Shop, Almaterra, Naboso, Soyka, Japů, New Zealand Salt, Depovna, Ditah-Namaste, InBIO, Včelobal, Herbárium Projekt, kosmetika Emily, India Blessing, Markéta Palánová, Martin Vítů, Cesta ke změně, Bosque Medicinal/Forest.ink, Prales dětem, MOST ProTibet

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.

VSTUPNÉ:

– dobrovolný příspěvek 100 Kč (předprodej na GoOut)  / 150 Kč (na místě) za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu.

– jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě

– vstupenky na večerní koncerty a vybrané programy Sacred Chants na www.sacreddoor.cz

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vyšehrad opět ožije Vegefestem, s ekonádobím, bambusovým příborem a bez alkoholu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *