Rubriky

Kousek do Prahy vzniká unikátní muzeum škodovek. Nabídne i největší sbírku sportovních škodovek na světě

Připravované automuzeum Svět Škodovek bude plné unikátních prototypů závodních i užitkových vozů značky Škoda, které nejsou takto pohromadě vystaveny v žádném jiném muzeu. Milovníci automobilů se mohou těšit na největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě. K vidění budou i unikátní prototypová auta, vládní speciály a užitkové verze vozů Škoda. Muzeum kromě aut nabídne i starou učebnu autoškoly s kompletním simulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. Součástí bude také expozice věnovaná historii dopravního značení v Československu. V areálu nebude chybět ani kavárna s dětským koutkem a venkovní retro hřiště. Svět Škodovek bude sídlit v Čerčanech u Prahy a veřejnosti se otevře na jaře 2021. Vstupenky lze již teď zakoupit na Hithitu.

 

Většinu vozů si bude možné prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách na výstavní ploše 1400 m2. Sbírka celkově skýtá 100 automobilů Škoda, v muzeu bude vystaveno okolo šedesáti exponátů. K vidění tu budou vývojové prototypy modelů Škoda 1000 MB, 110 R, Garde či 720. Ze závodních strojů bude vystavena Škoda 130 RS v několika originálních kusech, dále pak okruhové speciály Rapid H, Favorit 1600 H či 130 LR/H původně vytvořená pro rally skupinu S. Z užitkových vozů pak všechny karosářské varianty Škody 1202 či speciálně upravený Favorit na hydraulickém podvozku pro převoz tělesně hendikepovaných.

Nejdřív hledali škodovky, pak místo pro muzeum

Za muzeem Svět Škodovek stojí dva automobiloví nadšenci a dlouholetí kamarádi Tomáš a Pavel, které to ke škodovkám táhlo už od rané puberty. „Nejdříve jsme společně hledali a renovovali unikátní závodní, prototypové a užitkové vozy značky Škoda. V začátcích našeho snažení ještě nebylo módní sbírat škodovky, takže se naše sbírka rychle rozrůstala. Mnohá auta jsme zachránili před kovošrotem nebo je vykoupili z jejich závodní kariéry. Postupně jsme je vystopovali u nás i v celé Evropě a vytvořili tak sbírku okolo sta unikátních vozů, které nikde jinde nejsou k vidění, a to dokonce ani v Mladé Boleslavi,“ říká Tomáš Hervert, jeden ze zakladatelů muzea Svět Škodovek.

Po hledání škodovek následovalo mnohaleté pátrání po vhodném místě, kde tento český skvost vystavit. Areál odpovídající potřebám pro provoz muzea se podařilo najít až v roce 2019 v Čerčanech u Prahy. Čekání se ale vyplatilo. „Areál, který jsme objevili, je totiž s motorismem spojený od jeho vzniku v roce 1945. Vezmeme to pozpátku – ještě po revoluci v 1989 to byl výrobní areál Jawy. Před Jawou to byla součást národního podniku Autobrzdy Jablonec a ještě před tím to byl národní podnik PAL. A tím se dostáváme k prvnímu a nejzajímavějšímu majiteli, kterým byla firma J. Kraucher a spol. Její spolumajitel Jindřich Kraucher byl jeden z prvních prvorepublikových automobilových závodníků a velmi šikovný konstruktér,“ popisuje Tomáš Hervert.

Peníze na dokončení areálu a závodní okruh shání na Hithitu

Zakoupený areál bylo potřeba z gruntu zrekonstruovat. „Největší investicí byla střecha, která se musela kompletně strhnout a předělat. S tím jsme původně vůbec nepočítali. Díky této neplánované úpravě došlo k zásadnímu přešvihnutí připraveného rozpočtu a nám zbývá dokončit ještě mnoho věcí jako například podlahy, vzduchotechnika, zabezpečení, vybavení expozice, oplocení a mnoho dalšího,“ uvádí Tomáš Hervert. Potřebné finance teď shání skrz crowdfundingovou kampaň na Hithitu, kde si fanoušci škodovek kromě samotných vstupenek do muzea mohou zakoupit třeba i soukromou prohlídku, kurz sportovní jízdy nebo třeba účast na slavnostním jarním otevřením Světa Škodovek. Pokud se povede vybrat vysoká částka, vznikne v areálu také velká nakloněná rampa, která bude imitovat závodní okruh, po kterém se budou prohánět okruhové speciály.

 

„Když nás podpoříte, nezískáte jen hmotnou odměnu. Získáte tím především dobrý pocit, že jste společně s námi pomohli zachránit kus historie naší země, že ukážeme budoucím generacím, jak šikovné byly a jsou zlaté české ručičky, jak velká máme srdce a dokážeme se spojit pro společnou věc. Odměny máme připraveny jak pro fanoušky, tak i celé rodiny, nezapomínáme ani na firmy, které se mohou stát našimi partnery. Kampaň cílíme právě před Vánoci, aby si lidé mohli nakoupit vstupenky jako vánoční dárky pro své blízké,“ uzavírá za Svět Škodovek Tomáš Hervert.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Kousek do Prahy vzniká unikátní muzeum škodovek. Nabídne i největší sbírku sportovních škodovek na světě”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *