Rubriky

Kam za Svatomartinským přípitkem? Do Botanické zahrady v Tróji!

Již čtrnáctý slavnostní Svatomartinský přípitek můžete zažít 11. listopadu na vinici sv. Kláry. Přesně v 11:11 se zde poprvé otevřou lahve s letošními Svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů. Ve vinotéce sv. Klára si můžete vybrat z kolekcí jedenácti vín, suchých i s vyšším zbytkovým cukrem, z nabídky vinařství Kraus, Školní statek Mělník, Kovács, Trávníček a Kořínek, Hort, Nové vinařství, Kubík a František Mádl. Vinohrad se oděje do podzimních barev a ani bílý kůň nebude. chybět Vinice sv. Kláry se v tento den uzavře až v 17 hodin.
Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Milovníci vína by si ani v letošním roce neměli nechat ujít tradiční Svatomartinský přípitek pořádaný trojskou botanickou zahradou na vinici sv. Kláry. „Návštěvníci
si budou moci připít mladými i Svatomartinskými víny z nabídky českých a moravských vinařství. Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze mladá ani Svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto nechceme naše návštěvníky o hezkou tradici ochudit a dle tradice se u nás tato vína poprvé otevřou 11. listopadu přesně
v 11 hodin a 11 minut,“
říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Bez ohledu na to, zda letos do Prahy sv. Martin přiveze sněhovou nadílku, lze s jistotou říci, že návštěvníci vinice sv. Kláry si v den jeho svátku budou moci vychutnat skvělá vína. Podle zvyklostí se v 11 hodin a jedenáct minut na terase vinotéky otevřou první vína ročníku 2019 a zájemci tak budou moci zjistit, jak se vydařil.

„Obecně si svěžest a říznost mladých vín skvěle rozumí s tučnějšími pokrmy. Svátek sv. Martina můžete pojmout naprosto klasicky a připravit pečenou husu s červeným zelím a bramborovými lokšemi. Pokud se ale nechcete pouštět do vaření samitradičního opeřence, nabízí se spousta dalších možností, jak si na mase tradičního opeřence pochutnat. Avšak mezi mladými víny jsou značné rozdíly. K některému si raději dáte sýrový quiche se slaninou, k dalšímu svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní. Kombinujte, zkoušejte, ochutnávejte – párování vína a pokrmů je hra, a ne závažné životní rozhodnutí,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára. Mladá a Svatomartinská vína budou ve vinotéce k dispozici pouze do vyprodání zásob, proto s návštěvou vinice neváhejte. Za příznivého počasí bude možno posedět na jedné z teras viničního domku. Pokud by ale svatý Martin v den svého svátku do Prahy přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, budou k dispozici venkovní přímotopy a deky nebo bude hřát hořící krb uvnitř viničního domku. Doušek svěžího vína s jedinečným výhledem na panoráma Prahy nebo s pohledem na praskající krb rozhodně stojí za to.

Od 1. 12. 2019 do 29. 2. 2020 je vstup do venkovních expozic botanické zahrady bezplatný. Návštěvníci tak mohou navštívit vinotéku sv. Klára od pondělí do pátku od 13.00 do 17.00 hodin a o víkendech a ve svátek od 11.00 do 17.00 hodin. Vybírat mohou ze široké nabídky vín či kolekce matolinových pálenek a vychutnat si je v příjemném prostředí u hořícího krbu.

V otevírací době zahrady je otevřeno také rostlinné bistro Botanická na talíři, kde si návštěvníci pochutnají na sezonní nabídce ovocných smoothie, lahodných raw dezertech, vegetariánském občerstvení a výborné kávě. Potěší je výhled na Ornamentální zahradu.

Užijte si podzimní a zimní čas v náručí přírody!

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Kam za Svatomartinským přípitkem? Do Botanické zahrady v Tróji!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *